COVID19 i godziny dla seniorów

15 października 2020

W związku z narastającą liczbą osób zakażonych wirusem sars-cov-2 od dziś obowiązują nowe obostrzenia dotyczące wprowadzenia tak zwanych „godzin dla seniorów”.

Już wiosną tego roku mieliśmy do czynienia z tego typu rozwiązaniem, jednak obecnie został on poddany pewnym modyfikacjom. Między innymi uległ zmianie sam wiek seniorów, którzy w wyznaczonych godzinach będą mogli dokonywać zakupów. Następne aktualizacje, w stosunku do tych z początku roku dotyczą także rodzajów sklepów, w których to wspominane godziny dla seniorów będą obowiązywać. Szczegółowo poruszamy te kwestie w poniższym artykule.

  • obniżony został wiek seniorów. Przy pierwszym „lockdownie” z godzin dla seniorów mogły korzystać osoby, które ukończyły 65 rok życia, obecnie wiek ten został obniżony do 60 roku życia.
  • nadal podtrzymane zostały te same godziny obowiązywania, a mianowicie między godziną 10.00-12.00, w których to godzinach jedynie uprawieni będę mogli dokonywać zakupów. Rozwiązanie to będzie jednak tym razem obowiązywać tylko w dni powszednie, natomiast w weekendy będziemy powracać do standardowych rozwiązań dla wszystkich klientów.
  • następną zmianą mają być listy sklepów, w których będą obowiązywać „ godziny dla seniorów” - ponieważ nie będą to wszystkie markety. Obostrzenia te mają dotyczyć jedynie sklepów spożywczych, aptek, drogerii, oraz placówek pocztowych. Pozostałe markety - budowalne, meblowe, czy odzieżowe - będą pracować w trybie niezmienionym dla wszystkich konsumentów.

Wprowadzenie „ godzin dla seniorów” traktować należy jako ukłon w stronę osób starszych, które jak wiemy borykają z różnymi schorzeniami i mają mniejszą odporność. Oczywiście decyzja, czy korzystać z tego uprawniania, czy też nie - należy już do nich samych. Pamiętajmy zarazem, by ograniczyć do minimum przebywanie w miejscach publicznych i nie zapominajmy o dystansie społecznym, myciu rąk, a także zasłanianiu okolic ust i nosa.

Podstawa Prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 1797)