Hulajnoga elektryczna w świetle przepisów prawa

28 maja 2019

Gdy hulajnogi elektryczne stały się „hitem” prezentowym i transportowym rozpoczęła się dyskusja na temat ich klasyfikacji prawnej. Zarówno właściciele hulajnóg, jak i pozostali uczestnicy ruchu na drodze zadają pytania, czy należy do nich stosować przepisy o pojazdach czy o pieszych?

Potrzebujesz szybkiej porady prawnej? Nie trać czasu. Skorzystaj z oferty HaloPrawo.pl i porozmawiaj z prawnikiem już za 50 PLN. Zadzwoń (22 45 000 00) i sprawdź.

Istotne są definicje

Na samym początku warto określić znaczenie pojęcia "pojazd". O ile ustawa o ruchu drogowym definiuje pojęcie „pojazd” jako środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane. Jednak w słownik pojęć obok bardziej szczegółowych definicji dla np. roweru czy motoroweru nie znajdziemy opisu dla hulajnogi.

Za pieszego – z zgodnie z ustawą uznaje się osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

W powyższej definicji również nie zajdziemy zatem odwołania do sprzętu typu hulajnoga.

Co z tą hulajnogą?

A czym jest sama hulajnoga? Zgodnie ze definicją Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego hulajnoga to rodzaj rowerku składającego się z ruchomego drążka służącego do kierowania, połączonego z nisko umieszczoną na dwóch małych kółkach, poziomą deseczką. Takie ujęcie pozwalałaby sugerować, że hulajnogę należy bardziej traktować w kategorii sprzętu rowerowego, jednak jak wydaje się sprawa nie jest taka oczywista.

Brak jednoznacznego stanowiska

W kilku komentarzach dotyczących ruchu drogowego doszukano się stwierdzenia, które nakazuje jednak kategoryzować jadących na hulajnodze jako pieszych podobnie jak jadących na wrotkach, rolerach, deskorolkach, choć można się także spotkać z poglądem, że hulajnoga elektryczna to coś na kształt motoroweru.

Konieczne doprecyzowanie przepisów

Jak widać nieuregulowany status pojazdów elektrycznych nie sprzyja oczywistym wykładniom a tym samym trudno wskazać przepisy jakie obowiązują do tego sprzętu i osób nim się poruszających. Warto śledzić przepisy i zmiany w prawie, gdyż atrakcyjność tego rodzaju aparatury powinna szybko wymusić na ustawodawcy odpowiednie regulacje.

Poznaj usługi prawne HaloPrawo.pl i korzystaj z pomocy prawnika przez telefon – 22 45 00 000.