Jak działa e-recepta?

7 lutego 2020

Po wprowadzeniu e-zwolnień oraz e-skierowań przyszedł czas na e-recepty. Jak wygląda ich realizacja? Jaka jest ważność takiego dokumentu? Co się stanie z tradycyjnymi, papierowymi receptami, jeśli pacjent otrzymał je w ubiegłym roku?

Porady prawne przez telefon i interwencje prawnika w Twoim imieniu? To możliwe! Będziemy działać za Ciebie - załatwimy Twoje sprawy. Sprawdź na https://haloprawo.pl/pl/

E-recepta to nowe rozwiązanie, które z założenia ma ułatwić i usprawnić pracę lekarzy i zwiększyć dostępność medykamentów dla pacjenta.

Zakup w kilku aptekach nie stanowi już problemu

Jeśli na jednej e-recepcie mamy przepisanych kilka leków to dla przykładu po wybraniu jednego z nich w jednej aptece można udać się do innej i na podstawie tej samej e-recepty, a dokładniej 4 cyfrowego kodu zakupić stosowny lek. To spore ułatwienie, ponieważ do tej pory tam realizacja recepty papierowej musiała odbywać się w tej samej aptece.

Papierowe recepty dalej są ważne

Po 8 stycznia bieżącego roku pacjenci mogą także wybierać leki na podstawie papierowych recept, które otrzymali w ubiegłym roku. Dodatkowo w sytuacji na przykład awarii systemu lekarz nadal będzie mógł wypisać receptę w sposób tradycyjny na bloczku.

Różne rodzaje e-recept

Od lekarza możemy uzyskać receptę również w postaci wydruku informacyjnego, takie rozwiązanie jest wygodną opcją np. dla osób starszych, które nie dysponują telefonem komórkowym. Wydruk informacyjny jest przejrzysty, generowany przez system, więc nie zachodzą tutaj obawy co błędnego odczytania recepty przez farmaceutę lub braku jakiegoś elementu na przykład pieczątki.

Kolejną drogą jaką możemy otrzymać e-receptę jest forma smsowa, albo e-mailowa. Aby móc skorzystać z takich opcji należy posiadać profil zaufany, czyli tak zwany podpis elektroniczny, który umożliwia załatwienie także innych spraw w urzędzie, między innymi możemy za jego pomocą złożyć rozliczenie podatkowe do urzędu skarbowego. Profil zaufany możemy aktywować za pośrednictwem naszego baku lub logując się na stronie www.pz.gov.pl, gdzie po jego założeniu musimy w ciągu 14 dni udać się do Punktu Potwierdzającego celem ostatecznego poświadczenia podpisu elektronicznego.

Jeśli już założyliśmy profil zaufany wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujemy darmową aplikację mObywatel, a następnie udając się do apteki i pokażemy farmaceucie telefon z kodem. Na jego podstawie możemy zrealizować receptę.

W sytuacji, gdy posiadamy profil zaufany możemy także zalogować się do internetowego Konta Pacjenta za pośrednictwem strony www.pacjent.gov.pl, gdzie wybierając odpowiednią opcję możemy albo otrzymywać smsem 4 cyfrowy kod, z którym udając się do apteki zostaniemy poproszeni o podanie numeru pesel i na tej podstawie kupimy lek, albo maila z załączoną w formie pdf. e-receptą. Możemy także wybrać te obie opcje łącznie. Dodatkowo zaletami Internetowego Konta Pacjenta jest fakt, że znajdziemy tam informację o kwotach refundacji leków, które otrzymaliśmy, ich dawkowanie, a także naszą dokumentację medyczną.

Standardowo recepta jest ważna przez okres 30 dni, a na antybiotyki termin ten wynosi 7 dni.

Masz pytanie do prawnika lub chcesz żeby działał w Twoim imieniu? Poznaj innowacyjne usługi prawne HaloPrawo.pl i ciesz się tym co ważne.