Majowe luzowanie obostrzeń

19 maja 2021

Po blisko roku ciągłych zmian w zakresie odmrażania i zamykania różnych branż gospodarki, życia kulturalnego czy społecznego, nadszedł czas na stopniowe luzowanie wprowadzonych obostrzeń. Przypomnijmy, jakie zmiany zostały dokonane od początku tego miesiąca. Od 1 maja został otwarte obiekty sportowe na świeżym powietrzu, oraz zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Następnie z dniem 4 maja zostały przywrócone do działalności w trybie stacjonarnym galerie handlowe, oraz sklepy budowlane. Dzieci z klas od 1 do 3 wróciły do szkoły, a galerie sztuki i muzea otwarły się na rzesze spragnionych kultury odbiorców. Kolejno od 8 maja zostały uwolnione hotele z 50 procentowym obłożeniem miejsc noclegowych, jednak bez działalności na terenie tych obiektów restauracji i strefy welness & spa.

Już od 15 maja został zniesiony obowiązek zakrywania okolic ust i nosa na świeżym powietrzu pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu. Obowiązek noszenia maseczek nadal zostaje podtrzymany w środkach transportu zbiorowego, samolotach, taksówkach. Obowiązek ten dotyczy również zamkniętych pomieszczeń jak windy, korytarze, a także w budynków użyteczności publicznej, które służą realizacji potrzeb z zakresu między innymi edukacji, kultury, religii, administracji, handlu i gastronomii. Również od 15 maja zostały otwarte ogródki piwne, kawiarnie, restauracje oferujące możliwość spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Swoją działalność mają także wznowić kina plenerowe. Oczywiście wszystko ma odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Dodatkowo, od 15 maja powrócił możliwość organizowania imprez okolicznościowych na zewnątrz, z limitem do 25 osób. Zapewne wiadomość ta ucieszy osoby planujące małe przyjęcie weselne czy komunię. Od 15 maja nastąpił powrót do szkoły w trybie hybrydowym dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej oraz klas 1-4 szkół średnich.

Kolejno, wcześniej niż pierwotnie zakładano, bo już od 21 maja mają zostać otwarte sale kinowe i teatralne oraz filharmonie. Podczas seansów będzie mogło być zajęte jedynie 50 procent dostępnych miejsc i będzie być musiał zachowany ścisły reżim sanitarny, a ponadto widzowie nie będą mogli spożywać napojów ani posiłków podczas seansów czy spektakli. Swoją pracę wznawiają także parki rozrywki na świeżym powietrzu. Obłożenie gości może wynosić maksymalnie 50 procent.

Od 28 maja, czyli dzień wcześniej niż planowano mają zostać otwarte restauracje, oraz puby. Gastronomia będzie mogła serować swoje przysmaki także w lokalu, a nie jak dotychczas jedynie na zewnątrz budynku bądź na wynos. Od 28 maja zostaną zwiększone limity gości na imprezach okolicznościowych organizowanych pod chmurką. Maksymalna liczba osób będzie wynosić 50. Baseny czy kryte obiekty sportowe będą otwarte dla wszystkich, nie tylko dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży czy sportowców. Dopuszczalna liczba gości nie może przekroczyć 50 procent maksymalnej liczby uczestników na danym obiekcie. Również na 28 maja zostało zaplanowane otwarcie siłowni, klubów fitness oraz solariów – w ścisłym reżimie sanitarnym.

W końcu miesiąca, a dokładnie 29 maja do szkół podstawowych oraz średnich powrócą uczniowie. Nauka odbywać się będzie w trybie stacjonarnym, w ścisłym reżimie sanitarnym.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 10 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U.2021.879