26 stycznia 2021
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady tworzenia i działania pracowniczych planów kapitałowych w Polsce jest ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, która została uchwalona przez Sejm w dniu 4 października 2018 r. i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Pracowniczy Plan Kapitałowy jest tworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia oraz na inne cele określone w ustawie. Każdy podmiot zatrudniający zobowiązany jest do wyboru instytucji finansowej, z którą zawiera umowę o prowadzenie PPK dla swoich pracowników. W ramach programu zarówno pracownik jak i pracodawca mają obowiązek dokonywania z osobistych środków wpłat fundamentalnych, a także możliwość dokonywania wpłat dodatkowych. Pracownik może odstąpić od uczestnictwa w PPK. Ustawa wskazuje dobrowolność grupowania oszczędności w ramach programu. Każda osoba zatrudniona zostanie zapisana do programu automatycznie. Może jednak zrezygnować z dokonywania wpłat na podstawie pisemnej deklaracji złożonej podmiotowi zatrudniającemu.
Katalog osób zatrudnionych objętych PPK obejmuje:
O ile te osoby podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Ustawa przewiduje kilka sytuacji, w których pracodawca nie może lub nie musi uruchamiać programu PPK.
Obowiązku uruchamiania PPK nie ma również osoba, która zatrudnia inną osobę, także nieprowadzącą działalności gospodarczej, albo jeśli obie osoby fizyczne prowadzą działalność, ale w innym zakresie niż ten, w którym jedna zatrudnia drugą.
Można wyróżnić trzy pierwotne źródła zasileń PPK:
Nie ma wątpliwości co do prawa własności względem środków z dwóch pierwszych źródeł. Środki pochodzące z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający przechodzą na własność osoby zatrudnionej w momencie dokonania wpłaty przez ten podmiot na rachunek instytucji finansowej.
Wpłaty dokonywane do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający i przez uczestnika programu z własnych środków obejmują:
Wsparcie dla uczestników PPK ze strony państwa wynosi:
Podmioty zatrudniające są zobowiązane do zawierania umów PPK w imieniu pracowników z instytucjami finansowymi, takimi jak: fundusz inwestycyjny zarządzany przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych, fundusz emerytalny zarządzany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne albo pracownicze towarzystwo emerytalne, zakład ubezpieczeń oferujący ubezpieczenie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Więcej informacji dotyczących PPK znajduje się na stronie Oficjalnego Portalu Informacyjnego Pracowniczych Planów Kapitałowych, dostępnego na stronie https://www.mojeppk.pl/
Podstawa prawna: