Prawnik na wakacje: ABC plażowania i wypoczynku nad wodą

3 sierpnia 2020

Lato w pełni, oferty wakacji nad morzem kuszą nas niezapomnianymi widokami, atrakcjami dla dzieci czy też pyszną, regionalną kuchnią i jak tu nie dać się porwać tym radosnym chwilom spędzonym nad brzegiem morza czy jeziora? Ze względu na obecną sytuację wielu z nas zdecyduje się na spędzenie tegorocznych wakacji w Polsce. Jedni wybiorą się w góry, inni nad morze. O czym powinniśmy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą, tak aby i nam i innymi plażowiczom czas rekreacji upłynął w miłej atmosferze? Plaża to miejsce publiczne. W obszarach tego typu powinniśmy się dostosowywać do pewnych norm i uregulowań prawnych, aby nie narażać siebie i innych na niestosowne zachowanie czy - w skrajnych sytuacjach - nawet na sankcje finansowe lub karne.

Ekspert Prawny wyjaśnia:

Kąpieliska i plaże tworzą własne regulaminy. Powinniśmy ściśle przestrzegać reguł w nich zawartych, w przeciwnym razie możemy liczyć się z konsekwencjami finansowymi, których zapewne wolelibyśmy uniknąć.

Na początku warto poruszyć kwestię zachowań na plaży. Niby nic zdrożnego, a jednak opalanie się topless może wywołać niesmak u innych plażowiczów i w konsekwencji możemy na przykład zostać ukarani przez zarządcę obiektu za nieprzestrzeganie zapisów regulaminu, a jeśli nasze zachowanie zostanie uznanie za nieobyczajny wybryk w miejscu publicznym, powinniśmy liczyć się także z innymi sankcjami przewidzianymi w kodeksie wykroczeń, między innymi z grzywną czy nawet karą aresztu.

W następnej kolejności należy wspomnieć o spożywaniu alkoholu na plaży. Może rozczarujemy miłośników procentowych trunków, ale niestety nad wodą jak i w każdym innym miejscu publicznym, nie możemy pić alkoholu, chyba, że znajdujemy się w wyznaczonym przez zarządcę lub organizatora miejscu, w którym nie obowiązuje tego typu zakaz.

Odpadki, a także to, co z nimi robimy, to kolejny aspekt, który podlega regulacjom prawnym. Nie możemy pozostawiać po sobie nieuprzątniętych śmieci. Kodeks wykroczeń zabrania zaśmiecania wszelkich miejsc publicznych, w tym takich, jak przysłowiowe „złote piaski”. Za nieprzestrzeganie tych przepisów może czekać nas kara nawet do 500 złotych.

Dodatkowo, w związku z nową dla nas sytuacją dotyczącą obostrzeń ze względu na pandemię, również i na plaży musimy nadal zachowywać pewne środki ostrożności. Co prawda nie musimy już nosić maseczek w miejscach publicznych, jednak należy pamiętać, że powinniśmy zachowywać co najmniej 2 metrowy dystans społeczny. Analogicznie - powinniśmy także utrzymywać 2 metrową odległość w wodzie, a odstępy pomiędzy wygrzewającymi się na plaży turystami powinny wynosić 4 m2. Powyższe uregulowania nie dotyczą rodzin czy osób wspólnie gospodarujących.

Jeśli masz problem prawny i nie wiesz jak z niego wybrać, zadzwoń na naszą infolinię pod numer 22 45 00 000. Pomożemy Ci Załatwić Twoją Sprawę.