Prawnik na wakacje: podróżujesz do krajów egzotycznych? Sprawdź czy musisz się zaszczepić.

25 sierpnia 2020

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca przed podróżą do krajów tropikalnych wizytę w przychodni medycyny podróży. Tam, przed wymarzonymi wakacjami, zasięgnąć możemy informacji na temat koniecznych szczepień. Warto wiedzieć, że szczepienia powinny odbyć się kilka tygodni przed wizytą, aby były skuteczne.

Szczepienia ochronne zlecane, a czasami wymagane zgodnie z przepisami konkretnych krajów, nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przykładowo, szczepienie przeciw żółtej gorączce jest zalecanym szczepieniem ochronnym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wykonywanie szczepienia przeciw żółtej gorączce u osób wyjeżdżających za granicę regulują międzynarodowe przepisy zdrowotne oraz przepisy sanitarne poszczególnych krajów. Obecnie szczepienie to obowiązuje podróżnych udających się do 28 krajów endemicznego występowania choroby w Afryce i 13 krajów Ameryki Południowej.

Osoby przeprowadzające zalecane szczepienia ochronne dokumentują realizację szczepień poprzez odnotowanie tego faktu w dokumentacji medycznej, w tym w karcie uodpornienia, jeżeli przeprowadzający zalecane szczepienie ma dostęp do tej karty.

Jeśli nie wiesz jakie masz prawa i obowiązki, gdzie zgłosić się o pomoc i z jakiej pomocy możesz skorzystać, zadzwoń do nas pod numer telefonu 22 45 00 000 – eksperci prawni Halo Prawo, czekają na Ciebie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U.2019.1239 t.j.