19 kwietnia 2019
Tradycje wielkanocne vs. przepisy prawa
Już wkrótce zasiądziemy przy Wielkanocnym stole. Święta są czasem radości, refleksji, umacnianiem relacji z najbliższymi i kultywowania tradycji. Warto mieć jednak świadomość, że świąteczne zwyczaje nie są wytłumaczeniem dla postępowań niezgodnych z przepisami polskiego prawa.
Masz pytanie do adwokata, radcy prawnego lub doradcy podatkowego? Skorzystaj z profesjonalnej usługi prawnej przez telefon – bez wychodzenia z domu i konieczności brania urlopu. Sprawdź HaloPrawo.pl tel. 22 45 00 000. Porada prawna za 50 PLN.
„Oblewany Poniedziałek”
Poniedziałek Wielkanocny to tzw. Śmigus dyngus, podczas którego tradycją stało się polewanie innych wodą. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać granic zabawy i bezpieczeństwa.
Polewanie wodą przychodniów, jadące pojazdy czy motocyklistów może wyczerpać znamiona wykroczenia z art. 51 k.w., zgodnie z którym - Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Kiedy podczas oblewania wodą zostanie uszkodzony telefon, obranie, zegarek – osoba taka może nie tylko odpowiadać karnie, ale powinna liczyć się z możliwością zapłaty odszkodowania za zniszczoną rzecz. Sprawa zatem może mieć również charakter cywilny.
W sytuacji, kiedy podczas polewania wodą dojdzie do popchnięcia, szarpnięcia osoby trzeciej mogą zostać zrealizowane znamiona przestępstwa z art. 217 k.k. opisujące naruszenie nietykalności cielesnej zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Odpoczynek na świeżym powietrzu
Pogoda w te Święta zapowiada się obiecująco i wiele osób najpewniej zechce skorzystać z pięknej aury. Zwróćmy uwagę czy nasze pociechy nie biegają radośnie w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Kto, mając bowiem obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany (art.89 k.w.). To istotne dla ich bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa i komfortu osób postronnych.
Bezpiecznie na drodze
Przy syto zastawionych stołach, może się zdarzyć, że dla lepszego trawienia spożyjemy alkohol. Pamiętajmy jednak, że nawet niewielka ilość alkoholu dyskwalifikuje osobę pijącą, jako kierowcę, aż do czasu całkowitego usunięcia napoju alkoholowego z organizmu.
Zgodnie z art. 87 k.w. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu np. rower.
Dla siebie i dla środowiska
Warto zwrócić również uwagę, że zarówno w szale przedświątecznych porządków jak i po zakończonych świętach na segregowanie odpadów. Obowiązek segregacji odpadów komunalnych jest obowiązkiem ustalanym w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie, wobec czego może stanowić niedopełnienie takiego obowiązku wykroczenie.
Wesołych Świąt!
HaloPrawo.pl życzy wszystkim Czytelnikom „Strefy Wiedzy” – wesołych, bezpiecznych i spędzonych w gronie najbliższych Świąt Wielkiejnocy.