1 lipca 2021
Unijny certyfikat covidowy z założenia ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas trwającej pandemii. Ma stanowić dowód na to, że dana osoba:
Trzeba zaznaczyć, że certyfikat nie jest dokumentem, który upoważnia daną osobę do odbycia podróży między państwami Unii Europejskiej, a jedynie ułatwia swobodne przemieszczanie się. Dodatkowo należy wspomnieć, że osoba planująca wycieczkę zagraniczną powinna posiadać wiedzę dotyczącą obostrzeń, w kraju, do którego się udaje.
Unijny certyfikat zawiera podstawowe dane, takie jak: imię nazwisko, data urodzenia, oraz indywidualny numer certyfikatu, a także kod QR. Zawiera także informację o przyjętej szczepionce, dacie odbytego testu, czy przebytej chorobie.
Unijny certyfikat można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce ”certyfikaty”, dodatkowo od 25 czerwca certyfikaty będzie można znaleźć w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel. Każdy paszport ma swoją datę ważności i wynosi ona 12 miesięcy. Jeśli nie mamy możliwości zdalnego pobrania takiego zaświadczania, może je otrzymać w punkcie szczepień lub od lekarza w przychodni. Unijny certyfikat będzie respektowany w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii i Lichtensteinie na zasadach ustalonych, w konkretnym kraju. Należy wspomnieć, że pozyskanie certyfikatu jest darmowe, ma charakter nieobowiązkowy, choć jego posiadanie to spora wartość dodana.
Certyfikaty będą wydawane w formacie cyfrowym, tak aby można było je wyświetlać na smartfonie, będą dostępne do pobrania lub wydruku lub wystawiane na papierze – w zależności od preferencji posiadacza.
Uprawnionymi o ubieganie się o wydanie certyfikatu są:
Wobec dzieci poniżej 12 roku życia, niezbędne będzie przeprowadzenie testu w celu odbycia podróży, a jego negatywny wynik będzie umożliwiał odbycie wycieczki poza granice Polski.
Pamiętajmy, że Komisja Europejska przewiduje, że rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid zacznie obowiązywać od 01.07.2021 r.
Źródło: https://www.gov.pl