23 września 2020
Podatek od plastiku (plastic tax) to temat stosunkowo nowy. Na nadzwyczajnym i rekordowo długim posiedzeniu Rady Europejskiej, które zakończyło się 21 lipca 2020 r., podjęto decyzje związane z wprowadzeniem i wykorzystaniem od dnia 1 stycznia 2021 r. podatku od plastiku w wysokości 0,80 EUR za każdy kilogram tworzyw sztucznych , który nie został poddany recyklingowi.
Opłata od niepoddanych recyklingowi plastikowych opakowań ma wejść w życie od stycznia 2021r. wraz z nową unijną perspektywą finansową. Stawka wyniesie ok. 3,5 tys. zł za tonę. Od poszczególnych krajów Unii Europejskiej zależeć będzie, jak i od kogo podatek będzie pobierany, co dokładnie zostanie objęte podatkiem i czy będą wykluczone opakowania przemysłowe oraz papier łączony z materiałem.
Budżetu UE na lata 2021 - 2027 stwarza szansę na przełom w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych. Recykling musi być nie tylko korzystny dla środowiska, ale też dochodowy finansowo. Spodziewane wpływy do kasy UE wynosić mają nawet 6 mld euro rocznie. Najwięcej zapłacą Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska (według unijnych prognoz nawet około 400 mln euro).
W polskim ministerstwie klimatu trwają prace nad kształtem nowego systemu. Przewiduje się, że nowe przepisy mogą mieć szczególnie duży wpływ m.in. na firmy spożywcze i kosmetyczne. Działający w Polsce Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych wyraził swoje stanowisko w związku z planami podatkowymi i choć Związek stawia na rozwój działalności recyklingowej, to uznaje, że wprowadzenie podatku spowoduje wzrost cen opakowań z tworzyw sztucznych od 30 % do 100 %, co prawdopodobnie przełoży się na stan finansowy przedsiębiorstw, które odczują to w swoich kieszeniach. Dla konsumentów podatek oznacza w praktyce, że – przykładowo – każda plastikowa butelka, która nie zostanie poddana recyklingowi, będzie o 8 groszy droższa. Nie jest to na tyle dużo, by zmiana miała krytyczny wpływ na decyzje zakupowe.
Podatek od plastiku obciąży przede wszystkim te państwa Unii, które kiepsko radzą sobie ze zbiórką i recyklingiem odpadów. Nowa regulacja ma motywować kraje Europy do doskonalenia efektywnej zbiórki tworzyw sztucznych i ich efektywnego recyklingu.