Zadbaj o pupila podczas urlopu

25 lipca 2019

Sezon wakacyjny jest już w pełni. Wielu z nas zastanawia się w jaki sposób zabrać swojego zwierzaka ze sobą na urlopowe wojaże lub zapewnić mu zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiedną opiekę.

Polskie prawo nie jest obojętne na los zwierząt. Przedstawiamy kilka rad, o których warto pamiętać nie tylko podczas wakacji.

Masz pytanie do prawnika? Korzystaj z pomocy adwokata lub radcy prawnego przez telefon już za 50 PLN. Zadzwoń do HaloPrawo.pl 22 45 00 000

  1. Porzucenie zwierzęcia to czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności do 2 lat (do 3 lat, jeśli znęcanie się następuje ze szczególnym okrucieństwem).
  2. Jeśli napotkasz porzuconego psa lub kota (zwłaszcza na uwięzi np. w lesie), masz obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.
  3. Zwierzęta należy przewozić w specjalnym pojemniku / transporterze. Jego wymiary uzależnione są od sposobu przewozu pupila i rodzaju samolotu, którym będzie odbywać się podróż.
  4. Paszport dla zwierzęcia wystawia upoważniony lekarz weterynarii, a rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne.
  5. Dla zwierząt towarzyszących takich jak króliki, chomiki, myszy, szczury itp. nie są określone wymagania ani dokumentacja, chyba że przepisy kraju, do którego jest przemieszczane zwierzę, stanowią inaczej.
  6. Jeżeli zwierzęta podróżują w towarzystwie osoby niebędącej jej niezbędne jest wystawione przez właściciela pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego;
  7. Przewóz zwierząt samolotem może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty (małe zwierzę w kabinie od 50 zł do 280 zł w zależności od trasy), w przypadku podróży pociągiem, jeśli pupil mieści się w specjalnym pojemniku, przewóz jest bezpłatny, jeśli nie konieczny jest zakup dodatkowego biletu na przewóz psa.
  8. Podczas przejazdów PKS zwierzęta nie powinny być przewożone na fotelach przeznaczonych dla innych pasażerów, dopuszczalny jest przewóz małych zwierząt (w specjalnych pojemnikach) na kolanach.
  9. Hotel dla zwierząt to dobre rozwiązanie, jeśli nie możesz zabrać swojego pupila na urlop mogą Ci być potrzebne świadectwa szczepienia przeciw wściekliźnie, a w przypadku młodych zwierząt świadectwa szczepień ochronnych.

Porady prawne na telefon. Dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Sprawdź pełną ofertę na www.haloprawo.pl