Zagubiony dowód rejestracyjny

9 sierpnia 2019

Kto pyta - nie błądzi. Masz problem prawny? Dzwoń do HaloPrawo.pl i skonsultuj go przez telefon z wykwalifikowanym prawnikem -> 22 45 00 000. Skorzystaj teraz, zapłać później.

Najlepiej działać szybko. Jeśli zauważymy, że po nocy na osiedlowym parkingu nasz samochód nie ma obu tablic rejestracyjnych, to w jak najszybciej zgłośmy ich kradzież na policję, ponieważ możliwe, że mogą one zostać wykorzystane do popełnienia jakiegoś przestępstwa.

Nieco inaczej przedstawiają się okoliczności, gdy zgubimy jedną tablicę podczas jazdy lub parkowania samochodem.

Wniosek w Wydziale Komunikacji

Jeśli pomimo poszukiwań nie odnajdziemy należy udać się do Wydziału Komunikacji i tam złożyć wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych. W takim wypadku nadal będziemy mogli posługiwać się tym samym dowodem rejestracyjnym bez konieczności wymiany i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Do wniosku należy dołączyć dowód osobisty i rejestracyjny pojazdu, polisę OC, dowód uiszczenia opłaty (koszt wydania jednej tablicy wynosi około 50 złotych).

Dodatkowo należy złożyć oświadczenie potwierdzające zagubienie tablic rejestracyjnych. Kiedy już udajemy się po odbiór nowej tablicy musimy posiadać przy sobie kartę pojazdu oraz drugą tablicę.

W przypadku zagubienia dowodu rejestracyjnego postępujemy podobnie. W pierwszej kolejności udajemy się do Wydziału Komunikacji właściwego na miejsce zameldowania właściciela pojazdu i tam składamy oświadczenie o zgubieniu dowodu.

Ponadto, wypełniamy wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Do wniosku dołączamy kartę pojazdu, jeżeli została wydana, informację dotyczącą badania technicznego ze stacji kontroli pojazdów, dowód tożsamości, umowę zawarcia polisy OC oraz tablice rejestracyjne. Na wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego poczekamy około 30 dni.

Niezbędny współwłaściciel

Przy każdej z tych czynności, kiedy udajemy się do urzędu musi pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie jeśli pojazd posiada współwłaściciela / współwłaścicieli należy pofatygować się wspólnie do Wydziału Komunikacji lub posiadać stosowne upoważnienie, pełnomocnictwo od współwłaściciela / współwłaścicieli, aby samodzielnie załatwić tą sprawę. Przy przedłożeniu pełnomocnictwa, może istnieć konieczność opłacenia go w wysokości 17 zł.

Podsumowując może i wyrobienie wtórników dowodu rejestracyjnego lub tablic nie jest kosztochłonne, jednak na pewno te czynności zajmą nam trochę czasu, a okres oczekiwania może wydłużyć się nawet do miesiąca.

HaloPrawo.pl - porady prawne przez telefon. Zadzwoń teraz, by nie martwić się później. Porada prawna już za 50 PLN.