Zmiany w prawie o ruchu drogowym

12 grudnia 2019

W ubiegłym miesiącu wprowadzono kilka zmian w przepisach dotyczących prawa o ruchu drogowym. Ekspert HaloPrawo.pl podpowiada na co warto zwrócić uwagę w tym aspekcie.

Masz problem, który potrzebujesz skonsultować z prawnikiem? To nie problem. Zadzwoń do HaloPrawo.pl i dowiedz się jak walczyć o swoje racje.

Prawo w Polsce zmienia się bardzo dynamicznie. Teraz rękę na pulsie powinni mieć również kierowcy, bo nowe prawo odnosi się do kontroli policyjnych kierujących pojazdem.

Przywilej podczas kontroli

Funkcjonariusz policji może podczas przeprowadzania kontroli znajdować się w miejscu, w którym postój jest zabroniony, ale jednocześnie nie zagraża on bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. W praktyce będzie to oznaczać, że radiowóz policyjny będzie mógł się znajdować podczas wykonywania czynności np. na pasie wyłączonym z ruchu, w zatocze autobusowej lub w miejscu oznaczonym zakazem postoju.

Warto tutaj również przypomnieć, że w dotychczasowym zakresie zostały utrzymane przepisy dotyczące okoliczności, kiedy to policjant zatrzymujący pojazd do kontroli w miejscu, gdzie jest to zabronione powinien przed przystąpieniem do czynności włączyć sygnalizację świetlną.

Szybkie kontrole bez legitymacji

Nowe przepisy nieco ułatwiają policjantom przeprowadzanie kontroli podczas tak zwanych szybkich kontroli trzeźwości. Od teraz umundurowany policjant nie będzie zobowiązany do wylegitymowania się każdemu kierującemu.

Za złe zachowanie - mandat

Kierujący pojazdem podczas inspekcji będzie zobowiązany do przestrzegania poleceń policji. Kierowca nie może podczas kontroli samowolnie opuszczać pojazdu. Powinien także trzymać ręce na kierownicy. Za niedostosowanie się do poleceń kontrolującego - kierujący może zostać ukarany mandatem karnym nawet w wysokości 500,00 złotych.

Stan pojazdów i kierowców pod lupą

W przypadku, gdy podczas inspekcji pojazdu kontrolujący będzie miał zastrzeżenia, co do jego stanu technicznego może skierować taki pojazd na dodatkowe badania. Nowe przepisy mają także ułatwić kontrolującym weryfikacją stanu zdrowia prowadzącego pojazd. W przypadku uzasadnionych wątpliwości kierowca może zostać skierowany na egzamin badający jego uprawnienia.

Liczniki na cenzurowanym

Od Nowego Roku podczas rutynowych kontroli policjanci będą również sprawdzać przebiegi liczników w samochodzie. Co więcej, funkcjonariusze będą zobowiązani do umieszczania tych danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ma to zapobiegać procederowi cofania liczników.

Uprawnieni do sprawdzania liczników pojazdów będą uprawnieni ponadto między innymi innymi funkcjonariusze Służby Granicznej, Służby Celne i Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo, mundurowi mogą kontrolować przebiegi w samochodach znajdujących się na lawetach.

Od maja tego roku wprowadzanie zmian w przebiegach liczników są zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia. Za takie przestępstwo może odpowiadać zarówno zlecający „ usługę” jak i ją wykonujący.

Prawo dopuszcza wymianę licznika w przypadku, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany.Właściciel pojazdu po wymianie licznika powinien zgłosić się do stacji kontroli pojazdów celem sprawdzenia poprawnego działania drogomierza, za niezgłoszenie tego faktu grozi kara nawet do 3 tys. złotych.

HaloPrawo.pl 22 45 00 000 – porady prawne przez telefon. Szybko, skutecznie, wygodnie. Dzwoń, nie czekaj! www.haloprawo.pl