27 lutego 2019
Od połowy lutego 2019 r. słyszymy o akcji Ministerstwa Finansów o ułatwieniach związanych ze składaniem PIT-ów przez Internet. Ekspert prawny HaloPrawo.pl tłumaczy szczegóły elektronicznego zeznania podatkowego.
Potrzebujesz porady prawnej? Zadzwoń: 22 45 00 000 i skorzystaj z telefonicznej usługi prawnej już za 50 PLN
Usługa zaproponowana przez Ministerstwo Finansów tzw. Twój e-PIT od początku zakładała brak obowiązku samodzielnego sporządzania deklaracji rocznej PIT przez podatników. Jej zadaniem jest także łatwiejszy sposób rozliczania ulg.
Z założenia podatnicy nie muszą dostarczać do Urzędu Skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg, np. ulgi na dzieci, ponieważ dane te miały zostać automatycznie pobrane z systemów informacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej oraz z rejestrów instytucji zewnętrznych.
Jeśli jednak podatnik będzie chciał skorzystać z innych ulg – to powinien samodzielnie kontrolować ten wątek – wobec czego będzie musiał uzupełniać te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.
Udostępniane przez organ zeznanie, podatnik może zaakceptować bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Może, także je zmienić jak i odrzucić.
Jeśli podatnik „prześpi” termin, który dotychczas wypadał do końca kwietnia i nic nie zrobi to tym razem nic się nie stanie, nie będzie żadnych negatywnych konsekwencji dla podatnika, albowiem, rozliczenie przygotowane przez skarbówkę zostanie uznane za złożone.
Gdzie szukać e- PIT i jak się poruszać w elektronicznym systemie
Rozliczony PIT jest udostępniony w serwisie podatki.gov.pl. Aby zapoznać się z jego treścią trzeba wybrać zakładkę „Twój e-PIT” i dokonać uwierzytelnienia się. W tym celu konieczne jest wpisanie swoich danych:
lub - jeśli masz Profil Zaufany - przygotuj dane logowania do Profilu Zaufanego.
Czy w wersji Twój e-PIT istnieje możliwość rozliczenia się z małżonkiem?
Tak, z tym że podatnik będzie musiał wykazać się w tym kierunku pewną aktywnością. Jak wynika ze stron podatki.gov.pl
Zeznanie w usłudze Twój e-PIT będzie wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Sposób rozliczenia będzie zatem trzeba zmienić na wspólny z małżonkiem, a także wybrać formę opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Powyższa możliwość będzie dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybieraniu odpowiedniej opcji.
Czy podobnie jak dotychczas można przekazać 1% podatku na organizacje?
Tak, to uprawnienie nie uległo zmianie. Jeżeli rok temu przeznaczyłeś 1% podatku na organizację to jej dane pozostaną automatyczne wpisane do zeznania. Oczywiście podatnik łatwo może zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy logując się do usługi.
A jeśli nie on-line to co?
Ci podatnicy, którym z Internetem nie po drodze, nie musza się martwić. Po pierwsze ich sytuacja poprzez brak reakcji nie zostanie negatywnie oceniona przez organ. Po drugie w dalszym ciągu istnieje możliwość skorzystania z tradycyjnego rozliczenia.
Co ciekawe, pierwszeństwo nad rozliczeniem automatycznym będą miały deklaracje złożone samodzielnie. Jeśli podatnik rozliczy się samodzielnie i deklaracja zostanie wysłana pocztą tradycyjną, deklaracja sporządzona w systemie elektronicznym przez "skarbówkę" nie będzie brana pod uwagę.
Doradca podatkowy HaloPrawo pomoże w każdym prawnym zagadnieniu podatkowym, chcesz dowiedzieć się więcej o ulgach, odliczeniach i przepisach podatkowych skorzystaj z oferty HaloPrawo.pl. Zadzwoń i przekonaj się sam.